Blog

Niedawno, bowiem 1 stycznia 2017 roku, wprowadzono obowiązek wypłacania osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub o świadczenie usług minimalnej stawki godzinowej. Wynosi ona 13 złotych. Co ciekawe, resort pracy ma w planie wyłączenie spod tego obowiązku prac sezonowych. Co to oznacza?

Aby wyłączyć prace sezonowe spod obowiązku opłacania stawki minimalnej resort pracy rozważa wprowadzenie nowego rodzaju umowy. Dotyczyłaby ona krótkotrwałego zatrudnienia, głównie w rolnictwie: np. przy zbiorach warzyw i owoców. Kontrakty te nie stanowiłyby umowy o świadczeniu usług czy też zlecenia. W związku z tym nie obejmowałaby go stawka godzinowa w wysokości 13 złotych.

Przyczyną pojawienia się takiej propozycji są realia rynku rolniczego i niestabilne i raczej niskie ceny skupu produktów rolnych. W przypadku tak wysokich stawek dla niektórych rolników zbiór pewnych produktów byłby zbyt kosztowny i nieopłacalny – zyski ze sprzedaży nie byłyby w stanie pokryć kosztów zatrudnienia.

Zmiany w tej kwestii mogą dotyczyć bardzo dużej grupy zatrudnionych: w sezonie przy dorywczych pracach w branży rolniczej zatrudnia się około 400-500 tysięcy osób. Jednocześnie koszty zatrudniania rosną (mimo coraz częstszego zatrudniania osób z zagranicy, którym dodatkowo trzeba zapewnić zakwaterowanie). Co prawda wzrastają także ceny, które oferuje się producentom rolnym, jednak tendencja ta nie jest stała i zmienia się w zależności od pory roku czy koniunktury na rynku.

Zatrudnienie w sektorze rolniczym zdecydowanie różni się od innych branż, co powinno być uwzględnione. Jedną z istotniejszych różnic jest sezonowe zwiększenie zapotrzebowania na pracę i uzależnienie od warunków atmosferycznych. Jednakże sezonowe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników występuje także w innych branżach (m.in. w gastronomii), co wywołuje kolejne wątpliwości i skłania do rozważenia nowych, odrębnych reguł.

Kolejną istotną kwestią dla księgowości oraz samych rolników jest określenie rodzaju pracy, która ma zostać objęta innymi przepisami – a to zadanie nie należy do łatwych. Wynika to z bardzo różnorodnych prac wykonywanych w rolnictwie i sadownictwie. Zbyt ogólne przepisy mogą prowadzić do nadużyć, natomiast zbyt szczegółowe przyczynią się do konieczności kolejnych regulacji i powstawania wątpliwości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.